Východní Morava

Autor: Tom Lexís | 26.1.2010 13:54 | 0 komentářů | Přečteno: 1722 krát

Východní Morava hraničí se Slovenskou republikou.Státní hranice prochází horninami bílé Karpaty a Javorníky.Bílé Karpaty byly pro svůj zachovalý přírodní ráz vyhlášený chráněnou krajinnou oblastí.Vrchovinný až pahorkatinný reliéf s oblými pískovcovými hřbety oddělenými protáhlými údolími má Vizovická vrchovina.Na jihoZápadě se sklání do Dolnomoravského úvalu.Sever oblasti zaujímá vyšší Hostýnsko-vsetínská hornatina,rozdělená hlubokým údolým Bečvy.

Průmysl na východní Moravě předstihl svým významem zemědělství.Na jihu k tomu přispěla těžba nerostných surovin (ropa,dříve i lignit v okolí Hodonína).Na valašsku se průmysl začal rozvíjet za první republiky.Významné je především strojírenství,chemický průmysl a výroba obuvi.Tradičním střediskem obuvnictví je Zlín.

Na jihoVýchod od Zlína se nacházejí naše významné lázně Luhačovice.Léčí se zde nemoci dýchacího ústrojí.V těchto lázních se stáčí minerální voda Vincentka.Pohraniční oblast na jihu se nazývá Slováckem.

Východ Moravy je hustě osídlen.Nacházejí se zde národopisné oblasti,Slovácko s bohatými lidovými tradicemi na jihu a Valašsko na severu.Dnes v hospodářství převažuje průmysl.Důležitým střediskem oblasti je Zlín.

BESKYDY
Beskydy byly v r. 1973 vyhlášeny CHKO. Zaujímají plochu 1 160 km2 a jsou po Šumavě naší druhou největší CHKO. Rozprostírají se na moravsko-slovenském pomezí v horské části Moravskoslezských Beskyd, Vsetínských vrchů a Javorníků, v jihovýchodní části Moravy na části okresů Vsetín, Frýdek-Místek a Nový Jičín. Beskydy tvoří západní část Karpatské soustavy. Na hranici s Polskem sousedí s Moravskoslezskými Beskydami Slezské Beskydy. 85% území je pokryto komplexy lesních ploch od nejzápadnějších výběžků Beskyd (Veřovské Javorníky) až do prostoru Jablunkovského průsmyku. Nejvyšším bodem CHKO je Lysá hora (1324 m). Pramení zde Vsetínská a Rožnovská Bečva, Ostravice, ale též jejich přítoky - Morávka, Čeladenka, Lubina. Horská údolí obohacují vodní plochou rozsáhlá vodárenská nádrž Šance ve Starých Hamrech, přehrada Morávka a vyhledávaná rekreační nádrž Bystřička. V r. 1953 byly Beskydy vyhlášeny za státně vodohospodářsky důležitou oblast. Příkladem jsou nádrže pitné vody Ostravice-Šance a Morávka.

Beskydské klima
Roční průměrné teploty klesají od 6°C na Valašsku ke 4°C v horských polohách. Významným jevem jsou zimní inverze vznikající akumulací těžkého, chladného vzduchu za bezvětří v hlubokých horských údolích.

Zajímavá místa
-Frenštát pod Radhoštěm: V r. 1884 byla založena Pohorská jednota Radhošt, jako první český turistický spolek. Muzeum s národopisnými a výtvarnými sbírkami.

-Štramberk: Tzv. Valašský Betlém ve Štramberské vrchovině. Vrch Bílá Hora na jeho jižních svazích jsou vápencové útvary, jež slouží jako cvičné horolezecké skály. Zde byly nalezeny vápencové balvany se zkamenělými živočichy - asi 600 druhů, hlavně bezobratlí živočichové, mechovky, plži, hlavonožci. V r. 1920 se zde narodil cestovatel Jiří Hanzelka, který spolu s Miroslavem Zikmundem procestoval svět v automobilu zn. Tatra, vyrobeném v nedaleké Kopřivnici.

-Třinec: Možnosti rekreace v Třineckém lese (parkový les) a vycházek na vrch Jahodná , na tomto vrchu je lyžařský vlek a Přírodovědná naučná stezka dlouhá 3 km.
Třinec je křižovatkou turistických cest, možné výlety na Kozinec, Javorový, údolí Tyry, Ostrý (nad Tyrou), hraniční hřbet Slezských Beskyd, Ostrý vrch, Nýdek a zajímavá lokalita Pod Sosnou v toku řeky Olše.

-Frýdek-Místek: Zde se nachází muzeum Beskyd ve frýdeckém zámku.

-Dále to jsou Rožnov pod Radhoštěm, Vsetín,Valašské Meziříčí, , Nový Jičín,

Zajímavosti
-Kostel v Gutách (postaven r. 1563 a je to nejstarší kostel Pobeskydí). Nachází se nedaleko Třince pod horou Javorový.
-Beskydy tvoří chráněné druhy netopýrů, jako netopýr velký, vousatý, dlouhouchý
-Ve Frýdlantě nad Ostravicí je letiště pro vyhlídkové lety a parašutismus.

Hraniční přechody
na Slovensko: Mosty u Jablunkova, Konečná a Bumbálka,
do Polska hraniční přechody v Českém Těšíně, Dolní Lištné a Buko

Turistické a rekreační oblasti
-Visalaje, Bílý Kříž, Bumbálka, Bílá, Pustevny, Radhošť, Rožnov pod Radhoštěm, Bečvy, Soláň, Kohútka.
-na vrcholu Kotař, Prašivá, Ropička jsou turistická chaty s možností ubytování.
-vodní nádrž Těrlicko, Olešná, Baška,

Lyžařská střediska
Čeledná – Kociánka, Horní Lomná, Javorový vrch u Třince, Kozubová a lyž, stř. Třeštík,
-Bílá Mezivodí je jedna z nejžádanějších lyž. Sjezdovek dále pak (Stáž, Soláň, Bílá,…)

Hodnocení: 2.9/5 (23 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !