Paříž

Autor: Tom Lexís | 6.11.2010 21:37 | 1 komentářů | Přečteno: 4125 krát

Paříž leží na řece Seině, má rozlohu přes 105km2 a přes 2 miliony obyvatel. Skládá se z 20 obvodů. Historie města začala v r. 300 př.n.l. na ostrově Ile de la Cité, když se zde usadili Keltové. Rozdílné přírodní podmínky obou břehů vedly nejprve k osídlení levého břehu. Bažinatý pravý břeh začali lidé vysušovat a postupně osidlovat teprve od 5.stol. V té době se vlády ve městě se ujal Julián Apostata. Město dostalo název podle původních obyvatel Parisiů (Les Parisiens). Za vlády dynastie Kapetovců, se v r. 1163 zahájila stavba katedrály Notre Dame a r. 1215 byla založena první univerzita. Sorbona vznikla v roce 1253. V 17 stol. založil kardinál Richeliau Francouzskou akademii. Za vlády Ludíka XIV. se Paříž stala kulturním centrem Evropy. Roku 1789 byla dobyta Bastila a tím začala Francouzská revoluce. Uklidnění přišlo až za vlády Napoleona, kdy byl významně obnoven Louvr. K oslavě Napoleonových vítězství bylo v Paříži postaveno množství památek.

Mezi nejvýznamnější pařížské památky patří Eiffelova věž, která je zároveň jejím symbolem. Je vysoká 320 metrů, těžká 7000 tun a je zní vidět až do vzdálenosti 67 km. Její stavba byla dokončena roku 1889 u příležitosti světové výstavy dle projektu Gustava Eiffela. Další významnou památkou je Vítězný oblouk. V Paříži jsou tyto oblouky celkem tři. První leží na křižovatce 12 bulvárů a druhý stojí na nádvoří v Louvru. Oba se začaly stavět za Napoleona na památku jeho vítězství. Ten třetí leží v moderní čtvrti La Défense a má podobu skleněného mrakodrapu. Notre Dame je katedrála Matky Boží. Její stavba byla zahájena r.1163 a byla dokončena r. 1345. Jednou z nejstarších čtvrtí je Montmatre. Je v ní bazilika Sacré Coeur. Paříž disponuje i moderními stavbami, jako je např. pyramida před Louvrem a Le centre Georges Pompidou. Paříž má i něco, co by mohlo zdánlivě připomínat Václavské náměstí, akorát s tím rozdílem, že je 3x větší. Jsou to Elysejská pole (Champs Elysées) 1900 m dlouhá a 120 m široká. Louvre je světoznámé muzeum se světoznámými díly. 800 let bylo budováno jako palác pro francouzské krále a poté bylo přeměněno na muzeum. Nejznámějším kabaretem je Moulin Rouge. Leží ve čtvrti dodnes plné prostitutek a je kolébkou francouzského kankánu. Kousek od Paříže se nachází triumf francouzského stavitelství Versailles. Tento zámek nechal vybudovat Ludvik XIV. Je to tříkřídlý zámecký komplex 680m dlouhý s rozlehlými zahradami. Stavba trvala 50 let. Budova bývalého nádraží, dnes Musée d‘ Orsay slouží jako výstavní síň pro umění 19.stol. je plná impresionistickými obrazy slavných francouzských malířů. V Paříži roku 1837 vznikla první železniční linka a roku 1890 začalo jako první v Evropě jezdit metro. Dnes je však daleko více užívaná rychlodráha metra RER. Paříž je místem konání světových výstav, veletrhů a dalších kulturních událostí. Je také sídlem UNESCO a více než 500 dalších mezinárodních organizací zapsaných v OSN. Paříž je typickým městem služeb a dnes sídlem mnoha světových firem se zaměřením na elektrotechnický, automobilový a potravinářský průmysl. V zemědělství převažuje pěstování zeleniny a lnu. 

Paříž je město s vysokou životní úrovní a zachovala si až do dnešní doby čelní světové postavení v uměleckém a kulturním životě. Je též symbolem revolučních a pokrokových tradic.

Hodnocení: 2.5/5 (54 hlasů)

Komentáře (1)

Napsal: | 20.5.2012 15:51 | Odpovědět

*ROFL*

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !