Altamira

Autor: Tom Lexís | 6.11.2010 21:13 | 0 komentářů | Přečteno: 1911 krát

Jeskyně Altamira byla objevena v severovýchodním Spanělsku v roce 1879 španělským archeologem Donem Marcelinim. Altamira byla pravděpodobně obydlena mezi 16000-9000 let před naším letopočtem.
Malby Altamiry jsou unikátní v mnoha směrech. Obsahují někdy až tři odstíny barev na jednom zvířeti, a vykazují tak vyspělou zkušenost v práci s barvou. Technická zdatnost je podporována opravdovostí, s jakou jsou zobrazeny proporce zvířat. Malíř využíval drobné nerovnosti jeskyně, aby tak malbě dodal nový rozměr.
Jeskynní malby v Altamiře se zaměřují především na téma bizonů. Bizoni byli pro pravěkého člověka významní hlavně jako zdroj potravy a vedlejších produktů jako kůže a kožešiny, kostí a tuků. Nástropní malby zobrazují patnáct velkých bizonů, na postranních zdechjsou však mimo bizonů takétaké skupiny jelenů, divokých prasat a dalších zvířat, neobsahují však žádné náznaky krajiny nebo horizontu. Barvy užité na stěnách jeskyně jsou smíchányz přírodních pigmentů jako okr a oxidy zinku a manganu.

Hodnocení: 2.4/5 (40 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !