Vypalování CD - Licence

Autor: Jan Morávek | 2.10.2010 23:55 | 0 komentářů | Přečteno: 1679 krát

Účelem tohoto referátu není popsat jakým způsobem se CD vypalují, ale řeší problémy s legalitou při vypalování.

U "koupených" CD je to snad jasný že kopírování je ZAKÁZÁNO, protože společnosti zabývající se výrobou CD se nechtějí okrádat o zisk a pro ty "menší" je snad snadší na obal napsat "Kopírování tohoto disku je zákázáno" a levnější než se vyvyjet se softwarovýma ochrana čož by mělo za následek zvýšení ceny produktu nebo díla, která je již někdy až nadměrně vysoká. Například u hudebních CD nejvíce "zkonfiskují" manažéři, produkcenti a samotná zpěvačka ze tří stovek za CDédéčko dostane jen nepatrný zlomek (několik korun) :-((

U CD s různými sharewarovými výběry je to již trochu složitější, protože CD jako komplet tedy se všemy "katalogy", ve kterých odkazy na jednotlivé programy, které jsou na CD uloženy, plus další převážně "reklamní" informace, přepálit na svoje vlastní CD a dále šířit logicky za menší cenu je ZAKÁZÁNO, ale "přehrát" jednotlivé programy na "vlastní" CD a dále šířit lze. Ještě záleží na licenčních podmínkách u jednotlivých programů. U sharewaru a freewaru většinou problém nebývá. Ale u demo, trialware a dalších "novinek" tam bych si licenční podmínky raději přečetl (ale překládat se s licencí na nějaký "cizojazyčný" program může být i "zábava celý večer")

A nakonec, pokud si sami sestavíte nějaké CD, tak jeho distribuci můžete sami regulovat, tedy si stanovit cenu a zda může nebo nemůže být vaše "dílo" dále šířeno, apod. Ještě záleží samozřejmě na obsahu pokud budou na něm např. "vaše zážitky ze školy" nebo stažen nějaký "WWW server". CD s "WWW serverem" šířit NESMÍTE, pokud nemáte svolení majitele/provozovatele serveru, ale CD na které vypalíte nějaká data, která pocházejí "z vaší hlavy", například ty "zážitky ze školy" jak jsem zmínil v úvodu zase šířit můžete a můžete dovolit i přepalování a další šíření. To záleží jen na vaší vůli a ochotě.

A na konec drobné shrnutí:

Kopírování "koupených" CD: ZÁKAZ
Sharewarové výběry: ZÁKAZ; jednotlivé programy - Dovoleno (dle licenčních podmínek pro jednotlivé programy)
Kopírování "vlastního" CD: Dle vlastního uvážení

Hodnocení: 2.9/5 (37 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !