Šikana

Autor: Tom Lexís | 2.10.2010 23:49 | 1 komentářů | Přečteno: 4514 krát

Co je šikana?
Šikana je psychické nebo fyzické terorizování jednotlivce nebo kolektivu jedním nebo více subjekty (spolužáky).

Jak se pozná, co je zábava a co šikana?
To asi přesně definovat nelze, protože ta pomyslná „hranice“ je velice tenká. Špíše by šlo říci, že zábava se nedělá každou přestávku, alespoň né ta samá. Například když vám někdo schová penál u udělá to 1x za 2 měsíce, tak se jedná spíše o zábavu, ale pokud vás někdo každou přestávku bije, bere věci, zavírá na WC tak to už většinou lze považovat za šikanu.

Proč se šikanuje?
Důvody můžou být různé a nelze si tedy vzpomenout na vše. Přičina, že někdo někoho „šikanuje“, může pramenit z toho, že má nějaké studijní/domácí problémy a svůj vztek si vybijí na druhých.

Jaký je profil spolužáka, který šikanuje?
Většinou je to typ, který je v koliktuvu nějak dominantní. Například, že je z kolektivu nejsilnější (svalově). Jeho prospěch (studijní), vetšinou nebývá příliš „oslňující“.

Má šikana nějaké důsledky pro šikanovanou osobu? 
Ano, zejména psychické. Máto důsledky na celý život, protože si lze „vypěstovat“ strach z lidí a společnosti.

Lze se nějak bránit proti šikaně?
Ano i ne. V každém případě by se to mělo oznámit třídnímu učiteli nebo výchovnému poradci. Oznámení, že vás někdo šikanuje není žalování. Pokud vás někdo ve třídě šikanuje, snažte se nějak upoutat pozornost vyučujících, aby někdo do třídy „vrthnul“. Mám na mysli, aby když vám někdo začně ubližovat začali, např. „řvát“, „šoupat lavicema“ nebo cokoliv jiného od čeho vzniká hluk. A když vyučující přijde zkonrolovat stav ve třídě, tak řekněte co vám kdo dělal: „Pani učitelko Novák, mě ohžuje zapalovačem.“ Je pravděpodobné, že spolužák, šikanující nástroj bude zapírat, tak „histericky“ na něj zařvěte před vyučujícím „nelži“. Nebo nějak podobně. Také by možná pomohlo, kdyby jste agresi na vaší osobu ignorovali, protože šikanujícího, může motivovat i to, že neustále vyhrožujete, že to řeknete vyučujícímu a přitom ví, že by jste to na něj „nepráskli“. Tyto rady nejsou „oficilání“. Je to jenom doporučení z mé zkušenosti.

Hodnocení: 2.8/5 (46 hlasů)

Komentáře (1)

Napsal: | 3.1.2013 17:49 | Odpovědět

*YES* *LOL* *ROFL* *WALL* :-/ 8-) :-! :-D :-( ;-) :-)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !