Historie odívání

Autor: Tom Lexís | 10.12.2009 12:05 | 1 komentářů | Přečteno: 2484 krát

PRAVĚK
O tom jak se lidé oblékali podávají důkaz výtvarné památky(nástěnné jeskyní malby).Primitivní oděv byl z dostupných materiálů např.:kůže , kožešina a listy z rostlin.Tyto oděvy spojovali například:střívka , šlachy , trávy a lýko.Obleky šili pomocí kostěných jehel.Oděvy měli jednoduché ozdoby.
STAROVĚK
Starověký Egypt:
Lidé nosili jednoduché oděvy jako třeba bederní roušku , jako ozdoby používali šperky.Líčili se.Hygiena byla ve starověkém Egyptě na vysoké úrovni.
Starověké Řecko
Řekové nosili řasený oděv , který se nazýval To´ga ,upravovali si vlasy.Používali pevnou obuv-Sandály.Oděv neměl rukávy.
Starověký Řím
Odívání bylo obdobné jako ve starověkém Řecku.
STŘEDOVĚK
Doba byzantská
Oděv byl rovný splývavý , měl dlouhé rukávy , ozdobné lemování a nosili se k němu čapky.
Doba románská
Odívání se lišilo podle vrstev obyvatel.Muži i ženy si upravovali vlasy a muži nosili punčocháče.
Doba Gotická
Vyznačuje se špičatostí oděvů.Ženy nosily dlouhé špičaté klobouky se závojem , sukně se v zadu prodlužují do vlečky , rukávy s dlouhými cípy.Muži nosili kabátce pod pas, punčochové kalhoty , každá nohavice měla odlišnou barvu, rukávce prodloužené a měli špičaté čepce.Boty měli u mužů i u žen stejný tvar.Boty byli zakončené do špičky.
NOVOVĚK
Renesance
Muži a ženy měli úplně odlišné oblečení.Ženy nosily krinolíny(železné obruče) a korzety , upravovali si vlasy.Obuv nosili lidé plný , délka špiček se zkracovala
Baroko
Oblečení se vyrábělo z nových materiálů.Ženy i muži nosili vlněné účesy , ženy také nosily korzety a krinolíny.Muži nosili kalhoty , vysokou obuv , delší kabáty , klobouky s peřím.
Rokoko
Lidé nosili nadměrně zdobené oblečení , ženy měly až metrové účesy , nosily korzety a krinolíny.Nedbali moc na hygienu místo mytí používali silné parfémy.
19.st
V 19.století přichází obrat k lepšímu od předchůdců. Tón udává Francie. Propaguje se sport (tenis, kolo, procházky), pravidelná hygiena, koupele a krátké vlasy. Líčidla se používají velice málo (jen zdravíčka a přepudrování nosu, aby se neleskl). Rtěnka se stala vulgární záležitostí. Klade se důraz na čistotu a cudnost. Těžké parfémy se nepoužívají, vítanou novinkou se stává lehká kolínská voda, která se i dnes vyrábí podle původních receptur.
STYL OBLÉKÁNÍ ŽEN
Romantismus, plný fantazie, návratů k přírodě i historii vtiskl svůj charakter především dámskému oděvu. Ženy jsou vždy ochotné vpustit do svého šatníku novou módu, proto i tentokrát podléhá jejich oděv módním změnám daleko více než u mužů. Především se změnil celkový módní styl. Přirozeně ženský styl zdůrazňuje sukně. Ta byla nejdříve rozšířená jen mírně, později dostává podobu kužele množstvím spodniček, které vyztužují lehkou látku oblíbených květinových nebo kostkovaných vzorů. Ženskost podtrhuje i upnutý živůtek, jehož dekolt odhaluje i části ramen. Úzký, téměř vosí pás vyžaduje korzet. I když ne tak těsný a mohutný, jako byl v rokoku nebo později na konci 19.století. Přesto se ženy opět dobrovolně vrátily k nezdravému šněrování, které předcházející móda tak rezolutně zavrhla. Dojem útlého pasu opticky zvětšovaly široké rukávy. Ty dosahovaly opravdu úctyhodné šíře a nejrůznějších tvarů. Byly v ramennou nízko nasazené, bohatě řasené a zdobené. Byly tak bohaté, že jejich tvary musely udržovat všité kostice a různé výztuhy. Široké límce lemují dekolty a kryjí rukávy. Široké rukávy vyloučily ze šatníku kabát. V ramennou rozšířený oděv s úzkým pasem a širokou sukní vytváří typický styl romantické doby. Za chladných dnů si přes šaty přehodily šátek či šálu nebo ho jen tak přeložily přes ruku.
V zimě sloužily plášťové šaty ze silných vlněných látek, upnuté až ke krku. Přes ně se oblékaly široké pláštěnky bez rukávů, tzv.mantily. Jejich okraje zdobili bohaté výšivky, v zimě kožešinové lemy.

Klobouky byly důležitou součástí 19. Století. Zdobily se peřím, stuhami, umělým ovocem, květinami...atd. Na účesy se dával také velký zřetel. Byly to účesy velice složité, připomínající výzdobu krinolín. Pomocí falešných příčesků, ozdobných hřebínků, stuh a květin vytvářely dámy na hlavách fantastické kompozice z pevně utažených vlasů a volně spadajících lokýnek s vpletenými ozdobami. Někdy se na tyto účesy dávaly právě zmíněné klobouky.

STYL OBLÉKÁNÍ MUŽŮ
Oděv mužů se od minulé doby příliš nezměnil. Frakový kabát zůstává i v době romantismu nejrozšířenějším vycházkovým i společenským oděvem. Má nejrůznější barvy, podobné barvám květin. Oblečení mužů bylo daleko pestřejší, než je dnes. Barevný frak doplňovaly kalhoty jiné barvy. Byly dlouhé,úzké, vpředu nad botou obloukovitě vystřižené, aby se neřasily. K fraku se ještě používaly pestře květované a kostkované vesty z hedvábí či saténu. Taky košile se stojacím límcem se nosily. Kravata z poloviny 19. Století se však k těm dnešním příliš nepodobala. Její vázání bylo totiž neobyčejně složité. Právě v této době vzniklo několik příruček, jak kravatu správně vázat. Vznikalo mnoho způsobů, jak kravatu vázat. V kravatě se měla zrcadlit mužova osobnost. V zimě si muži oblékali vypasovaný kabát
tzv. redingot, nebo je zahaloval dlouhý plášť tzv. carrick, zdobený několika límci. Dobře oblečeným mužům nesměl chybět cylindr. Cylindr mohl být i barevný, ale zejména oblíbený byl světle šedý.
K vycházkovému oděvu mužů patřila tzv.,,špacírka“, což byla lehká hůlka.
Nejen ženy dělaly experimenty s vlasy, ale i muži. Těm naopak rámovaly tvář dlouhé licousy, nad vyholenou bradou si někteří pěstovali knír, jak to někteří dělají dodnes. Vlasy se uměle zvlňovaly.

20.století
Mezi dvěma válkami:
Lidé chodili sportovně oblékání.Byla chlapecká móda.Lidé nosili krátké účesy.Muži nosili podkolenky.
Po druhé světové válce:Útlé pasy.Ženy nosili sukně do půl pasu,chodili v lodičkách.Jako doplňky používaly kabelky,rukavic,klobouky.
Současná móda: Střídají se všechny druhy oblečení.

Hodnocení: 2.6/5 (35 hlasů)

Komentáře (1)

Napsal: | 2.1.2015 14:05 | Odpovědět

Super:) pomohlo moc diky:) :-D :-) :-) *YES* *YES*

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !