AIDS

Autor: Tom Lexís | 10.12.2009 16:15 | 0 komentářů | Přečteno: 2789 krát

Před dvaceti lety bylo ve Spojených státech poprvé rozpoznáno nové onemocnění, které se rozšířilo z Afriky a dostalo název AIDS. O tři roky později byl objeven původce onemocnění - virus HIV, který způsobuje ztrátu obranyschopnosti člověka. V současné době se odhaduje, že ve světě je více než 42 miliónů lidí HIV pozitivních, či dokonce již nemocných AIDS.
A pokud jde o Českou republiku? Stále patří k zemím, kde epidemie nákazy HIV / AIDS nepropukla v takové míře jako v mnohých jiných oblastech světa. Počet u nás hlášených HIV pozitivních k datu 31. 5. 1998 je 321 lidí. Nabízí se tudíž otázka, zda naše obavy nejsou přehnané. Podle mého názoru rozhodně ne. Zmíněný údaj totiž zdaleka nevystihuje realitu, neboť stovky, spíše však tisíce, dalších osob nakažených virem HIV zůstávají zatím neodhaleny, v bezpříznakovém stádiu infekce. Jak víme, člověk nakažený tímto virem totiž nemusí mít, několik let žádné zdravotní potíže, čímž se velice zvyšuje riziko přenosu infekce na další osoby.
Poslední světová konference o AIDS znovu potvrdila, že hledání vakcíny je velmi obtížné. Jaké má tedy lidstvo šance? Myslím, že jedině v prevenci, která spočívá v široké informovanosti a změně našeho chování. Víme, že virus HIV se vyskytuje v tělesných tekutinách, zejména v krvi, spermatu a poševním sekretu. Nejvýznamnějším pro šíření infekce HIV je tedy nechráněný pohlavní styk. Alarmující je, zvyšující se počet případů, kdy k přenosu dochází mezi narkomany, kteří si píchají drogy do žil a navzájem si půjčují nesterilní jehly. Dochází rovněž k tak zvanému přenosu z matky na dítě, kdy těhotná infikovaná žena může nakazit plod během těhotenství či dítě při porodu nebo při kojení. Z těchto skutečností tedy jednoznačně vyplývají hlavní způsoby prevence:
1. používání kondomu při sexuálním styku
2. vzájemná partnerská věrnost
3. život bez nitrožilních drog

Každý člověk, který má zájem zjistit, zda je či není infikován HIV, může navštívit kteroukoliv hygienickou stanici nebo poradnu AIDS a požádat o provedení testu na HIV, který je anonymní a bezplatný.
Nežijeme ve středověku. Podle mne je důležité, že známe cesty přenosu HIV a tudíž máme možnost se účinně chránit. Nemusíme proto propadat panice, ale každý z nás by se měl rozhodnout, jak bude žít a riziku AIDS se bránit.

Hodnocení: 2.1/5 (44 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !