Evanescence

Autor: Jana Malá | 22.9.2010 19:17 | 1 komentářů | Přečteno: 3443 krát

V překladu znamená: evanescence (ev'e-nes'ens) - něco jako pomíjivost, nestálost nebo zmizet jako pára

Arkansas určitě není tím pravým a známým hudebním centrem a přesto právě odsud pochází skupina "Evanescence", jejíž debutové album "Fallen" se vyšvihlo až na šestou příčku americké albové hitparády.

Soubor navzdory místu původu, kde se údajně hraje jen pop rock a death metal, neztratil kontakt se současnou hudební scénou. Na zdařilém debutu chytře skloubil moderní rock ovlivněný numetalem s odkazem temného postpunku osmdesátých let. 

Působivost dodává písním zpěvačka Amy Lee. Přestože její projev je stylově odtažitě mrazivý, nechybí jí nasazení a energie. I v hudbě se skupina snaží udržovat původního ducha i náladu podobnou té, kterou před lety přinášela Siouxsie, přitom však držet prst na pulsu doby . Písně mají moderní plný zvuk, nechybí jim patřičná energie, a přitom ctí temnou náladu. Příjemným zpestřením je i občasné použití orchestrálních zvuků, které neslouží pouze k vytvoření nálady, ale podílejí se přímo na stavbě jednotlivých skladeb. 

Z jednotlivých písní je však patrné, že soubor svůj hudební koncept pečlivě propracovával, Amy Lee se zná s kytaristou Benem Moodym od školních let a tvoří dobře sehranou dvojici, která je jádrem celého čtyřčlenného souboru.


Jak skupina vznikla 
Americký hudební tisk má novou senzaci, která si říká EVANESCENCE. Kapelu založila dvacetiletá zpěvačka Amy Lee a kytarista Ben Mood v arkansaském Little Rock koncem 90. let. "Byli jsem na takovém letním táboře", vzpomíná Ben, "...a já jsem tam jednou zaslechl Amy, jak hraje na piano píseň od Meat Loafa "I'll Do Anything For Love". Tak jsem se k ní se zájmem vydal a ona mi tu písničku hned také zazpívala. Úplně mě to dostalo a já ji na místě přemluvil, abyvhom společně založili kapelu. Máme naprosto stejnou hudební vizi a milujeme stejnou muziku, takže když se dáme do komponování, navzájem se skvěle doplňujeme." 

Ovlivněni hudnou BJORK, DANNYHO ELFAMA a TORI AMOS, začali společně skládat své vlastní písně. Prosadit se ale originální autorskou tvorbou nebylo vzhledem k hudebním tradicím amerického Středozápadu nic snadného. Teenageři zde jedou hlavně v death metalu a starší generace zase preferuje podstatně měkčí hudební styl.
"Hned druhou skladbu, kterou jsme napsali, sedmiminutový, gothic-rockový opus "Understanding", začala z neznámého důvodu často hrát lokální rozhlasová stanice", vzpomíná Ben. "Doslova přes noc jsme se ve městě stali populární, jenže nás nikdo vlastně neznal a ani netušil, kde by nás mohl najít. A to vše jen kvůli tomu, že jsme si nemohli dovolit odehrát koncert. EVANESCENCE jsem byl jen já a Amy a peníze na doprovodné muzikanty jsme zkrátka neměli." Publicita ale v Americe hodně znamená, a tak netrvalo dlouho a smlouva s WIND-UP byla na světě a EVANESCENCE mazali nahrávat své debutové album.

Nahrávalo se a mixovalo na různých místech - "Track Record Inc.", "Conway Recording Studios" a "NRG Recording Studios" v North Hollywoodu, ale také v "Ocean Studios" v Burbanku. Produkce se ujal Dave Fortman (BOYSETSFIRE, SUPERJOINT RITUAL) a debutové album "Fallen" bylo na světě. A stalo se, co očekával málokdo. Za 6 týdnů od jeho vydání získalo v USA platinovou desku a v Evropě za první týden přesáhl jeho prodej 1 milión kusů. A o co tedy jde? Lehce melancholický a gotickým rockem načichlý zvuk EVANESCENCE je postavený především na monumentálních klávesách, moderní elektronice a samplech, výrazně riffující kytaře a rockové rytmice a především na ženském vokálu. Amy Lee zpívá silným, plným a nádherně znělým vokálem, ovšem její frázování a celkový přednes se po čase stane příliš jednorozměrným a stereotypním a snad i díky jejímu mládí postrádá její přednes opravdovou hloubku pocitů a skutečný prožitek. A stejné tak je to i s hudbou.

EVANESCENCE tvoří dnes kromě Amy Lee a Bena, který má kromě kytary na starosti ještě perkuse a programování, také David Hodges na piano a klávesy, Francesco DiCosmo na baskytaru a Josh Freeese na bicí. "Právě v takovém složení jsme schopni i na živo předvést to, co stvoříme ve studiu," tvrdí Ben. "Ve stejné valitě a se stejnou silou."

"Ale my jsme teprve začali. Jen se nechte překvapit, ještě nás vůbec neznáte. My jen doufáme, že se to změní," vzkázala Amy fanouškům prostřednictvím magazínu Rolling Stone. Zdá se, že o Evanescence ještě uslyšíme.

Hodnocení: 2.4/5 (75 hlasů)

Komentáře (1)

Napsal: | 25.11.2010 17:35 | Odpovědět

*WALL* *WALL* *WALL* *WALL*

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !