Elektřina

Autor: Tom Lexís | 16.12.2009 20:24 | 0 komentářů | Přečteno: 1891 krát

Když v roce 1750 italský lékař Luigi Galvani (1737 – 1798) pitval žábu, všiml si,že sebou trhala, jestliže se dotkl skalpelem nervů v její noze. Galvani usoudil, že ve svalech žáby je elektřina,a proto prováděl další experimenty. Zanedlouho se o události doslechl jiný Ital – Alessandro Volta (1745 – 1827). Volta s Galvaniho názorem na původ elektřiny u žáby nesouhlasil. V roce 1800 oznámil, že nalezl nový zdroj, který elektřinu vytvářel nepřetržitě (na rozdíl od leydenské láhve, která se po vybití musela znovu nabít). 

Luigi Galvani: Galvani zkoumal účinky elektrického náboje z leydenských lahví na živočichy. Ve své laboratoři uváděl nejrůznějšími způsoby tkané živočichů do styku se dvěma kovy. Všiml si přitom záškubů v končetinách mrtvých živočichů. Chemické látky v nervech a svalech, jsou-li umístěny mezi kovové předměty, vyvolávají elektrochemickou reakci.

Elektřina a živočichové
V živočišném světě vytváří pohybující se sval slabé elektrické pulsy.Některá zvířata toho využívají k lovu kořisti.Rejnok elektrický má zvláštní svalové bloky po obou stranách srdce.Tyto rosolovité „živé bakterie“ vysílají vodou elektrické proudy, které omráčí nebo zabijí kořist nacházející se v blízkosti rejnoka.

Přitahování
Jedny z prvních známých vědeckých experimentů provedl ve starověkém Řecku Thales z Milétu jak už jsem se zmínil.Třeme-li rychle jantar (fosilní pryskyřici ze stromu)kouskem dřeva nebo kožešiny a přiblížíme-li ho pak k lehkému předmětu,jako je peříčko,předmět se přilepí k jantaru.

Hodnocení: 2.7/5 (23 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !