Atentát na Richarda Heydricha

Autor: Tom Lexís | 14.12.2009 19:34 | 0 komentářů | Přečteno: 2933 krát

Atentát na Reinharda Heydricha (Operace Anthropoid) byl spáchán 27. května 1942 v Praze-Libni. Atentát provedli českoslovenští výsadkáři Josef Valčík, Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří byli pro tento úkol speciálně vycvičeni ve Velké Británii. Jednalo se o ojedinělý diverzní atentát na představitele německých ozbrojených sil v průběhu celé II. světové války.
Původní plán útoku předpokládal, že Gabčík a Kubiš zaútočí na Heydricha poblíž jeho sídla v Panenských Břežanech, ale díky zvýšené ochraně cíle byl plán zamítnut. Náhradním místem pro atentát se tak stala křižovatka v Kobylisích s ostrou zatáčkou ve svahu, která vedla směrem dolů k mostu v Troji. Podle předpokladu zde vůz bude muset zpomalit, což umožní střelbu na cíl. Další výhodou této lokace byl fakt, že se nacházel daleko od veškerých policejních posádek, od kasáren či stanic Gestapa.Atentátníci se dne 27.5.1942 setkali v Holešovicích, kde měli sraz. Stalo se to, když Heydrich jel ze zámku v Panenských Břežanech na Pražský hrad. Valčík dal znamení ostatním atentátníkům, že vůz je v jejich blízkosti. Gabčík yvtáhl samopal a začal střílet na Heydrichův automobil, ale samopal mu selhal. To se stalo jeho osudopvou chybou. Heydrich nařídil řidiči vozu, aby zastavil a začal po atentátníkovi střílet ze své pistole. Kubiš se pokusil hodit na automobil granát,ale neodhadl vzdálenost a hodil ho vedle. Granát explodoval poblíž automobilu, u jeho zadní pneumatiky. Výbuch byl tak silný,že vysklil okna projížd¨ějíci tramvaje. Střepiny z výbuchu zasáhly Kubiše do obličeje. Heydrichův řidič Klein začal střílet po Kubišovi, který se po chvíli spamatoval, nasedl na kolo a odjel na záchytné místo v Libni.
Strhla se přestřelka mezi Heydrichem a Gabčíkem kde se po chvíli začal Heydrich bolestí kroutit a vrátil se zpět ke svému automobilu. Na rozkaz Heydricha Kleimn přestává pronásledovat Kubiše a začíná pronásledovat Gabčíka. Heydrich má vnitřní zranění, po explozi zlomené žebro, části zlomeniny se mu dostávají do sleziny. Gabčík se chtěl ukrýt v řeznictví,ale majitel obchodu Brauner byl stoupencem nacistů. Přivolal kleina,kterýho Gabčík postřelil do nohy a zmizel v postraních uličkách. Jedna žena z přihlížejících sehnala dodávku pro Heydricha,kterého dostala okolo jedenácté hodiny do nemocnice Na Bulovce.
Lékaři provedli podrovbné vyšetření kde zjistili rozsáhlé těžké zranění. Zprávu o Heydrichovy zranění obdrželo gestapo, Karl Hermann Frank a Hitler.
Heydrich upadl 3. června do komatu a 4. června v 4:30 zemřel na otravu krve v nemocnici.
Důsledky:
Dne 27. května vstoupil v platnost zákaz nočního vycházení.
V prvních dnech po atentátu bylo Němci vzato mnoho nevinných lidí jako rukojmí. Na parašutisty byla vypsána odměna milión říšských marek.
Tento čin měl pro český národ dalekosáhlé následky. Nacistický teror ještě zesílil.
V reakci na atentát nacisté zavraždili přes patnáct tisíc Čechů, mj. vypálili obce Lidice a Ležáky. Zároveň atentát vzbudil ve světě takový ohlas, že na jeho základě byla Brity odvolána Mnichovská dohoda a byla přislíbena poválečná obnova Československa v jeho „předmnichovských“ hranicích.

Hodnocení: 2.4/5 (25 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !