Nylon

Autor: Tom Lexís | 10.12.2009 11:49 | 0 komentářů | Přečteno: 2007 krát

V roce 1927 zahájila společnost Du Pont základní výzkum, který odstartoval vývoj “revolučních” materiálů 20. sroletí. Do výzkumného střediska společnosti byl jmenován dvaatřicetiletý Wallace Hume Carothers. Jeho oborem byla organická chemie se zaměřením na polymerizaci, která je základní reakcí při výrobě plastů. Když však Carothers zahajoval svoji práci, nebylo ještě o polymerech mnoho známo. Jeho práce přispěla k poznání struktury těchto molekul.

Wallace Hume Carothers
(převzato z http://www.fgsd.winnipeg.mb.ca/vmc/topchem/caro.htm)

Cílem společnosti Du Pont byl základní výzkum s možností průmyslového využití, zejména na poli syntetických materiálů. Prvním úspěchem byl neopren, umělý kaučuk, na který Carothers obdržel patent a který společnost začala vyrábět v roce 1931.

Následovalo hledání syntetického vlákna. V roce 1934 udělal Carothers slibný krok: Polymerizoval hexamethylendiamin a kyselinu adipovou. Získal vlákna! Byla však slabá. Zlom nastal, když vodu, která vznikala jako vedlejší produkt, nakapal zpět do směsi a našel tak způsob, jak vytvořit větší množství polymerů.

Carothers tak získal polyamidová vlákna, která byla dlouhá, pevná a velmi pružná. Du Pont výrobek nazval nylon. Chemici ho pak nazvali nylon 66, protože hexamethylendiamin i kyselina adipová obsahují po 6 atomech uhlíku. Každá molekula se skládá ze 100 nebo více opakujících se členů z atomů uhlíku, vodíku a kyslíku. Nylonové vlákno pak může mít milión nebo více molekul.

Demonstrace výroby nylonu kondenzační polymerací ve vodě
(převzato z http://mse.iastate.edu/research/poly-comp/Polymer%20Demos/demos.htm)

Carothers vytvořil přesně to, co společnost Du Pont očekávala. Nylon byl patentován v roce 1935.

V roce 1939 se nylon na řadu let stal hitem na trhu. Nahradil hedvábí, “nylonky” se staly synonymem pro punčochy, začaly se z něho vyrábět kartáčky na zuby, tuby na zubní pastu, rybářské vlasce, prádlo, košile, ale i nitě pro chirurgy, padáky a trubky, zpevňuje i pneumatiky (tzv. kordové hedvábí). Nylon se stal začátkem moderní materiálové revoluce. Širokého použití výsledku své práce se však Carothers už nechtěl nedožít. Z vlastní vůle zemřel 29. dubna roku 1937 na otravu kyanidem.

(převzato ze stránky http://www.quido.cz/objevy/www.phoenixrope.com/twist2.htm)

Politické, vojenské i hospodářské důvody později vedly v některých zemích k tomu, jak vyrobit “totéž, aby to nebylo totéž”. V roce 1942 skupina českých chemiků propracovala technologii kaprolaktamu. Tím byly položeny základy výroby syntetického polyamidového vlákna, které se začalo vyrábět po 2. světové válce v tehdejším Československu pod obchodním názvem silon.

(převzato z http://www.psrc.usm.edu/macrog/mpm/ipn/

Hodnocení: 2.5/5 (42 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !