Aminokyseliny

Autor: Tom Lexís | 9.12.2009 20:29 | 0 komentářů | Přečteno: 2263 krát

Asi každý z vás už tento pojem někdy slyšel, ale ne každý si ho vykládá správně. Aminokyseliny jsou stavební částice, z nichž se skládají bílkoviny. O tom, kolik je třeba aminokyselin k složení bílkoviny, se ještě stále vedou spory a udávají se čísla v rozmezí od 20 do 28. Nejčastěji udávané je zde ale číslo 22 a to je i to, kterého se my zde budeme držet - proteiny jsou tedy složeny z 22 různých aminokyselin.

Těchto 22 aminokyselin se dělí na dva různé druhy, jednak aminokyseliny neesenciální, tj. ty, které si naše tělo umí "z dostupných surovin" vyrobit samo a jednak aminokyseliny esenciální, které musíme tělu dodávat ze stravy. Esenciálních aminokyselin je devět a pro úplnost si je můžeme vyjmenovat: leucin, isoleucin, histidin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofan a valin.

Nyní se logicky naskýtá otázka: jsou všechny proteiny stejné, resp. obsahují všechny proteiny všechny aminokyseliny ve stejném poměru? Odpověď zní: nikoli! Obecně dělíme zdroje proteinů na kompletní a nekompletní. Kompletní jsou ty zdroje, které obsahují všechny esenciální aminokyseliny ve správném množství. Sem patří kupříkladu ovalbumin, hlavní protein, obsažený ve vajíčku a také kasein, hlavní proteinová složka mléka. Naopak mezi nekompletní zdroje proteinů patří třeba zelenina či luštěniny. Zde se opět nachází malé úskalí pro vegetariány, neboť tito musí svojí stravu pečlivě kombinovat, aby tělu dodali všechny nezbytné aminokyseliny, zatímco běžný člověk je všechny najde např. v porci běžného hovězího masa.

Nyní zmíním jednu velice důležitou věc. Esenciální aminokyseliny se musí konzumovat ve správných dávkách, neboť pro adekvátní regeneraci a růst organismu je nejlepší, pokud tělu dodáváme stejné množství všech aminokyselin! Pokud je ovšem jedné aminokyseliny silný nedostatek, ohrožuje tento fakt celou proteosyntézu! V praxi se stává tímto omezujícím faktorem velmi často methionin, který je v běžných potravinách zastoupen relativně málo. Co se tedy stane, pokud bude mít vaše tělo 100% doporučeného množství všech aminokyselin a jen třeba právě methioninu bude mít pouze 50%? Ano, hádáte správně, celá proteosyntéza bude rozvinuta také jen v polovičním rozsahu! A toto je důvod, proč je správná proteinová a aminokyselinová suplementace tak důležitá!

Podívejme se nyní na aminokyselinové suplementy. Těchto najdete na našem trhu celou řadu, obecně je ale můžeme rozdělit do tří hlavních skupin. Tou první jsou suplementy, které obsahují všechny aminokyseliny. Jinými slovy mluvíme o klasických proteinových koncentrátech. Druhou skupinou jsou jednotlivé aminokyseliny, prodávané odděleně. Zde můžeme jmenovat třeba velmi častý L-Glutamin. Poslední, třetí skupinu, tvoří komplexy několika málo aminokyselin, z nichž nejpopulárnější jsou nejspíše BCAA, tj. aminokyseliny s rozvětveným řetězcem.

Mimochodem, když už jsem se zmínil o L-Glutaminu, bylo by vhodné objasnit, co ono písmenko L před názvem samotné aminokyseliny znamená. Termíny L nebo D označují rozprostření molekuly aminokyseliny v prostoru, kde mezi formou L a D je zrcadlový rozdíl. Jednotlivé atomy zde sice jsou v naprosto stejném pořadí, ovšem zrcadlově. Důležitý je na tomto ale fakt, že lidský organismus je schopen využít pouze a jen L formu! Toto je velmi důležité a to zvláště pro ty uživatele, kteří by ve vidině několika ušetřených korun sáhli po kombinované jak L tak i D verzi!

Pojďme k další praktické věci a tou je nutnost užívání aminokyselinových suplementů. Jsou a nebo nejsou pro kulturisty nezbytné? Tato otázka však nemá jednoznačnou odpověď. Podívejme se třeba na asi nejznámější legální sportovní suplement, kterým je creatin. Je tento nezbytný? Ano i ne. Začínající kulturista se bez něj hravě obejde a bude nabírat kvalitní svalovou hmotu i bez něho. Ovšem pokud se podíváme na kulturistu pokročilého, u tohoto už růst z pouhého jídla není dostačující a nutnost jakékoliv suplementace je s postupem času stále vyšší. Pokud nebude chtít skončit ve stagnaci, bude muset, dříve či později, po právě třeba Creatinu sáhnout. A s aminokyselinami je to stejné. Ano, jistěže se bez nich obejdete, ale pokud je začnete užívat, vaše výsledky budou o to lepší.

V jednom článku ale není možné zahrnout celou velmi rozsáhlou problematiku suplementace aminokyselinami a proto pro dnešek s tímto povídáním končím. V některém z příštích článků se zaměřím např. na nejlepší zdroje, načasování příjmu, optimální dávky či na popisy jednotlivých nejčastěji se samostatně vyskytujících aminokyselin. Stejně tak si samostatný článek jistě zaslouží i BCAA.

Ještě nyní bych chtěl ale zmínit jeden konkrétní aminokyselinový suplement a tímto jsou "Amino Liquid" od Aminostaru. Byl jsem totiž nedávno požádán, abych tento suplement vyzkoušel a následně napsal svoje osobní pocity z jeho užívání... Tak tedy... Amino Liquid je speciální hydrolyzát EGG albuminu, kolagenu a whey proteinu (syrovátkový protein). Všechny tyto tři suroviny zaručují kvalitu výsledného výrobku, který v 1000ml (jako už sám název napovídá, mluvíme o tekuté formě aminokyselin) obsahuje 340g aminokyselin, z čehož je devět esenciálních. Charakteristika výrobku mluví následovně: "...výrobek speciálně připravený pro intenzivně trénující sportovce, kteří potřebují dodat před i během výkonu potřebné aminokyseliny...". Raději stačí, neboť tato definice stejně člověku příliš neřekne. Spíše bych se chtěl podívat na moje pocity z tohoto suplementu. Předně bych chtěl zmínit chuť, který je u všech tekutých aminokyselin ne příliš dobrá. Ani tyto nejsou právě výjimkou, i když na druhou stranu, pokud bych porovnával např. s tekutými aminami Nutrendu, pak je to jako dávat vedle sebe Absint a dvacetiletou Whisky. Každopádně pokud by se člověk držel návodu k použití, který říká, zředit ve vodě (což jsem samozřejmě nedělal) a vypít, pak by asi s chutí neměl problémy. Další věc, které jsem se nedržel bylo dávkování. Toto je doporučené jako 20ml 3-5x denně. Osobně jsme volil jednu dávku ihned ráno po probuzení a to v množství dva "loky", následně druhou před tréninkem (cca 30 minut, opět stejné množství) a další dvě až tři v noci. Výsledek? Pokud nepočítám neustále ulepané rty, pak bych zmínil především výrazně lepší regeneraci, která mě příjemně překvapila. Nárůst svalové hmoty zde zmínit nemohu, neboť tento je dán kombinací všech dalších současně užívaných suplementů, kterých není právě málo. Co mě ale přesvědčilo k objednání dalšího balení byla především jednoduchost "přípravy", neboť kupříkladu pokud se v noci probudíte, pak mixovat se s proteinem není právě lákadlo, proč vstát z příjemné postele, ale k tomu, abych se natočil na bok a usrknul přímo z lahve pár gramů amin jsem se přemluvil naprosto vždy. Můj závěr? V mém současném suplementačním plánu má svoje stálé místo několik suplementů: multivitamín, pangamin, vitamín C, creatin, protein... a od nyní i aminokyseliny, protože upřímně řečeno nechápu, jak jsem se do této doby mohl bez především nočního příjmu těchto maximálně důležitých živin obejít.

Teď budu do reklamy zacházet příliš daleko, ale přesto... Běžná maloobchodní cena těchto amin je nyní 525,- za 1l balení, ovšem pokud kouknete na nabídku pana Ouředníčka (viz. třeba banner nahoře), pak narazíte na aktuální slevu 15%, takže těch 446 Kč za zkoušku už docela stojí...

A to je pro dnešek vše. Trochu se omlouvám za množství reklamního podtextu, ale na druhou stranu, pokud bych dostal k zrecenzování nějaký "šunt", bez váhání bych to řekl. Jak jsem již zmínil, dnes se spíše jednalo o takový malý úvod do problematiky suplementace proteinů a aminokyselin, ale další pokračování na sebe jistě nenechají dlouho čekat. V případě, že budete mít dotazy nebo náměty, využijte formulář z horního menu pod odkazem Ptejte se!

Hodnocení: 2.5/5 (35 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !