Vegetariánství

Autor: Lukáš Gavnar | 14.9.2011 13:31 | 1 komentářů | Přečteno: 4264 krát

Vegetariánství

Vegetariánství je výživový styl, kdy člověk nejí maso. Když se myslí maso, myslí se veškeré maso, tedy nejen hovězí a vepřové, ale ani ryby, kuřata. Jezení masa nestačí, vegetariáni nejí ani sádlo, vnitřnosti, želatinu (vyrábí se z kostí) a ani výtažky z krve. Naopak vegetariáni jí všechny druhy sýra, mléko a mléčné výrobky, vejce, máslo, med,apod. Odborně se říká, že vegetariáni nejí jatečné produkty.
 

Důvody


Důvodů, proč lidé přestanou jíst maso je mnoho. Např. Paul McCartney přestal jíst maso, když si uvědomil, že má na talíři ovečku, se kterou si ještě nedávno hrál.

Zdravotní - Člověk dojde na základě nějaké informace k závěru, že jeho zdravotní potíže (případně jako preventivní opatření) by se daly vyřešit přechodem na vegetariánskou stravu.

Etické - Soucit se zvířaty. Láska ke všem zvířatům bez rozdílu rasy, pohlaví, podnebí, kontinentu. Typické pro toto je heslo: "Kapr je kámoš, né žrádlo."

Náboženské, filozofické - Člověk je příznivcem nebo členem náboženského či filozofického směru, který hlásá vegetariánství.

Ekologické -  Člověk dojde na základě vnější informace nebo vlastním myšlenkovým procesem k závěru, že svým nejedením masa pomůže k ochraně životního prostředí či planety.

Ekonomické -  Ekonomické podmínky jsou takové, že člověk prostě nemá peníze na to, aby si kupoval živočišné výrobky.

Anatomické -  Člověk dojde k přesvědčení, že člověk nemá (skoro) žádné anatomické znaky, které by ho činily masojedlíkem.

Být "in" - Člověk má potřebu být ve své komunitě in nebo extra, bere svůj vegetariánský postoj jako módní doplněk.
 

Druhy vegetariánství


V zásadě rozlišujeme 3 hlavní druhy:

  • lakto-ovo
  • ovo
  • lakto


V České republice, když se obecně mluví o vegetariánství, má se vždy za to, že se jedná o lakto-ovo. Tedy strava včetně vajíček a mléčných produktů. Ostatní dva vegetariánstké směry jsou u nás málo zastoupené. Např. ale v Indii se zase pod pojmem vegetariánství myslí spíše laktovegetariánství (nejí vejce), a to z historicko-náboženských důvodů. V Indii se hlásí k vegetariánství cca 40% populace.

Slavní vegetariáni

Podle wikipedie byli slavní vegetariáni např. Albert Einstein, Franz Kafka, Leonardo da Vinci, John Lennon. Z českých jsou to: Jan Burian, Helena Houdová, Jan Pavel Muchow, Kateřina Jacques, Jaroslav Dušek, Jan Tříska, Jan Müller, Nela Boudová, Jiří Dědeček a další.

Fyzická zdatnost a vegetariánská strava

Dostupné důkazy nepotvrzují ani nevyvracejí prospěšnost vegetariánské stravy pro fyzickou výkonnost, když je kontrolován přísun cukrů. Naopak se prokázalo, že důraz na rostlinou stravu s cílem zvýšit příjem cukrů a optimalizovat ukládání tělesného glykogenu může vést k nárůstu přísunu potravinové vlákniny a kyseliny fytové na koncentraci, která snižuje biologickou dostupnost některých živin včetně železa, zinku a některých dalších stopových minerálů. Neexistuje však žádný přesvědčivý důkaz, že by vegetariánští sportovci trpěli nerovnováhou živin, která by ovlivňovala jejich zdravotní stav a fyzickou výkonnost. Přestože existovaly jisté obavy týkající se příjmu některých bílkovin, dostupná data prokázala, že všechny esenciální a ne-esenciální aminokyseliny vegetariánští atleti získávají z různorodé rostlinné stravy a také přísun energie je dostatečný. Dále existovaly jisté obavy týkající se sportovkyň. Důkazy však prokázaly, že hlavní příčinou rizika onemocnění oligoamenorrheou (poruchy menstruačního cyklu) je nízký příjem energie a nikoliv vegetariánská strava. Vegetariánská strava sama o sobě však neovlivňuje fyzickou vytrvalost sportovců a sportovkyň. Možné problémy týkající se nerovnováhy živin vegetariánských sportovců lze překonat dobře navrženou vegetariánskou stravou, slučitelnou s tréninkem a podávanými sportovními výkony.


 

Hodnocení: 1.9/5 (91 hlasů)

Komentáře (1)

Napsal: | 7.4.2013 20:20 | Odpovědět

super (y) :-) ;-) :-D 8-)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !