Plži v Čr

Autor: Tom Lexís | 11.12.2009 17:52 | 0 komentářů | Přečteno: 4528 krát

Hlemýžď zahradní


Náš největší plž, místy hojný, obývá listnaté lesy, křovinatá místa i zahrady především v nížinách. Rád se zdržuje na vápenitém podkladu třeba na zdech zřícenin. Má ulitu až čtyři centimetry vysokou a právě tak širokou. Dožívá se až šesti let. Živí se rostlinami. Je to obojetník, v květnu až v srpnu klade až šedesát vajíček do vyhrabaných jamek v zemi. V suchém období se uzavírá šlemovitým výměškem, na zimu ještě silnějším vápenitým víčkem. Přezimuje od října až do dubna.

Plzák lesní


Je to statný, až 15 cm dlouhý plž, jeden z našich největších slimáků. Najdeme jej na vlhkých místech v lesích i zahrádkách. Lem chodidla má vždy žlutooranžový. Živí se rostlinnou i živočišnou potravou (mršiny zvířat, trus, rostliny, houby..). Je to obojetník-klade až 500 vajíček do hromádek do země

Pásovka hajní


Žije na stráních, v listnatých lesích i zahradách. Zde obývá zastiněná místa a období sucha nebo chladu přežívá v ulitě uzavřené blanitým víčkem. Zvlášť hojná je na vlhkých loukách s kopřivami. Dorůstá do šířky i výšky asi 2 centimetry. Živí se rostlinami. Na své ulitě má do hněda zbarvené proužky. Páskovku s oblibou loví drozdi.

Slimák největší


Vyskytuje se v lesích, zahradách a parcích, často ho najdeme i ve sklepě. Je až 15 centimetrů dlouhý. Ožírá zeleninu, houby, živí se i na mrtvolkách zvířat, žere i jiné menší plže. Za potravou se vydává v noci, ve dne se ukrývá pod kameny, listím, ve škvírách. Může se dožít až tří let. Na podzim klade vajíčka- asi 200 v jedné snůšce.

Plovatka bahenní


Žije v nížinách, ve stojatých vodách, místy je velmi hojná. Bývá nasazována i do zahradních rybníčků. Její ulita je vejčitého tvaru, asi 6 centimetrů vysoká. Živí se řasami a částmi zahnívajících rostlin. Je obojetníkem. Vajíčka klade ve šňůrách na vodní rostliny a kameny, kde se z nich po třech týdnech líhnou mláďata. Zdržuje se na spodní straně tenké vrstvě slizu na povrchem hladiny chodidlem vzhůru. Dýchá při tom zvláštním kornoutovitým otvorem, který vystrkuje nad hladinu. Může se ponořit i ke dnu. V době sucha si vytváří záklopku ulity.Dožívá se tak tří let.

Hodnocení: 2.2/5 (87 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !