Mateřídouška obecná

Autor: Tom Lexís | 11.12.2009 17:28 | 0 komentářů | Přečteno: 2206 krát

Mateřídouška obecná - Thymus vulgaris L
[ flóra - rostliny ]
Pokud někde v přírodě najdete tuto droboučkou léčivku, utrhněte si kousíček a promněte ho v ruce. Ucítíte příjemnou vůni rostlinky, která už pomohla vyléčit spoustu nemocí.

třída dvouděložné - Rosopsida
řád hluchavkokvěté - Lamiales
čeleď hluchavkovité - Lamiaceae
rod mateřídouška - Thymus
druh mateřídouška obecná - Thymus vulgaris L.

Mateřídouška obecná

Charakteristika
Z kuchyně ji známe pod názvem Tymián. Mateřídouška obecná je souborný název pro všechny druhy a poddruhy této rostliny rostoucí u nás. Tyto druhy a podruhy jsou od sebe poměrně špatně rozeznatelné a navíc se mezi sebou kříží.
Je to drobná fialově kvetoucí léčivá bylina s jemnou vůní. Pokud jí na určitém místě roste více, tvoří krásné koberce podobné vřesu. Plazivá lodyha bývá až 30 cm vysoká a většinou u země dřevnatí. Květy jsou uspořádány do hlavatého květenství. Listy má lysé i chlupaté. Z rubu pouze hladké. Tvarově se značně liší. Někde narazíme na mateřídoušku s podlouhlými listy a jinde zase mají listy kulatější tvar.

Rozšíření
Vyskytuje se i v nadmořských výškách alpínského pásma. Roste převážně na suchých travnatých stráních, písčinách, teplých vápencových podkladech, stepích, ale i loukách, mezích a některé i ve světlých lesích. U nás se vyskytuje hlavně na Hrubém Jeseníku.

Ochrana

Mateřídouška obecná
Mateřídoušky v naší přírodě velmi ubývá, ale zatím není chráněna.

Možné užití
Mateřídouška se velmi často používá do čajových směsí proti nachlazení. Velmi dobře působí při suchém kašli. Velmi dobrá je i při potížích spojených s plynatostí a kolikami. Pomůže i při křečích hladkého svalstva. Používá se i na zánětlivá onemocnění kůže a na špatně se hojící rány. Je doporučována i při chřipce, kterou provází kašel. V poslední době se začala používat i v aromaterapii.
Pro léčebné účely se používá vrchní nezdřevnatělá část nati. Při sběru není nutné zkoumat o jaký druh se jedná pro léčebné účely se hodí všechny. Je lépe ji stříhat, abychom předešli poničení porostu a aby se nám do směsi nedostali nežádoucí příměsi z okolního porostu. Ke sběru je nevhodná již překvetlá rostlina, která má již málo listů a méně účinných látek.
Obsahuje velké množství silice, dále třísloviny, flavonoidy, saponiny a spoustu dalších látek. Množství silice závisí na nadmořské výšce a teplotě prostředí. Obecně platí, že čím vyšší nadmořská výška a nižší teplota, tím je množství silice nižší.
český název Mateřídouška obecná
latinský název Thymus vulgaris L
hlavní znaky hlavové květenství fialkových květů, specifická vůně, pnoucí se lodyha
rozšíření Místy po celé ČR a v Evropě
doba květu V - IX
délka života trvalka
půda vydrží i na kameni podobně jako vřes
ochrana není chráněn
zdroje:
www.ordinace.cz
daros.mysteria.cz
www.techdesk.cz

Hodnocení: 2.2/5 (26 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !