Les- flóra

Autor: Tom Lexís | 11.12.2009 17:20 | 0 komentářů | Přečteno: 1942 krát

ROSTLINSTVO


- Flóra
Podrost v deštném lese
Podrost v deštném lese je často omezen nedostatkem světla na spodní úrovni. To umožňuje lidem a zvířatům se v lese pohybovat. Jsou-li koruny stromů z nějakého důvodu poškozeny nebo ztenčeny, země pod nimi je brzy kolonizována hustou spletí popínavých rostlin, křoví a malých stromů zvaných džungle.
Nejčastěji lidé chodí do lesa na houby, některé jsou krásné, barevné, rostodivné, některé jsou jedovaté a jiné zase velice chutné…
Tady je pás příkladů hub:

Hřib pravý
Třeň je až 20 cm dlouhý a 1,5 až 7 cm tlustý, v mládí soudkovitý, potom kyjovitý až válcovitý. Ve stáří je zahnědlý zejména v dolní polovině. Ve své horní polovině má nevýraznou, velmi jemnou síťku.
Klobouk průměr 5 - 20 cm, polokulovitý, pak široce vyklenutý. světle až kaštanově hnědý, v mládí čistě bílý, hladký ojíněný, matný, bez žlutavého pasku na okraji. Za vlhka lepkavý, oschlý je lesklý.

Bedla vysoká
Klobouk 10 - 25 cm v průměru, v mládí vejčitý a uzavřený později tupě kuželovitý, ve stáří plochý, někdy nízce sklenutý s hladkým tupým hrbolkem ve středu. V mládí celý hnědý, později na bělavém podkladě pokrytý velkými hnědými šupinami.
Třeň 15 - 40 cm vysoký,
1 - 2 cm tlustý dole zakončený hlízou,
která má průměr až 4 cm.

Hřib žlutomasý(babka)
Klobouk 3 - 10 cm v průměru, plstnatý, ve stáří lysý a po celém povrchu rozpraskávající. V mezerách prasklin je barvy červené. Jinak je zbarvený v různých odstínech hnědé nebo šedé barvy. Na okraji má často červený nádech.
Třeň 2,5 - 11 cm vysoký, 0,3 - 1,5 cm tlustý válcovitý, štíhlý, u vrcholu žlutý, směrem k bázi je růžově, vínově až tmavě červený. Po celé délce je jemně vločkatý.

Muchomůrka červená
Klobouk má v průměru 5-15 cm, v mládí má kulovitý tvar, později je sklenutý až plochý, zářivě šarlatově červený nebo živě oranžový, po roztrhání plachetky pokrytý vyššími bílými nebo zažloutlými stroupky, většinou kruhovitě seřazenými po celém povrchu. Za sucha je lesklý , za vlhka lepkavý.
Třeň je delší než průměr klobouku, 2 - 3 cm tlustý, válcovitý, bílý nebo slabě nažloutlý, hladký nebo vločkatý až hrubě šupinatý, v dospělosti rourkovitě dutý, dole rozšířený v kulovitou nebo mírně kuželovitou hlízu s několika řadami bradavek.

Holubinka nazelenalá
Klobouk má v průměru 5-15 cm, v mládí je polokulovitý, později vyklenutý, plochý a uprostřed promáčklý. Zbarven je měděnkově nebo šedě zeleně, ve stáří vybledává do okrova.
Třeň je 4 - 8 cm dlouhý, 2 - 4 cm tlustý, válcovitý, bílý, v mládí plný, později vatovitě vycpaný a drobivý.

Vlesích rostou i další rostliny jako například maliníky, lesní jahody,borůvky, ostružiny, různé traviny a spousta dalších rostlin…

Hodnocení: 2.3/5 (27 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !