Léčivé stromy

Autor: Tom Lexís | 11.12.2009 17:19 | 0 komentářů | Přečteno: 2932 krát

Buk lesní
Léčivé účinky: mají mladé bukové listy sbírané v květnu a bukvice sbírané v září až říjnu
Vnitřně: mladé listy se přidávají do jarních salátů, obsahují vlákninu, bílkoviny, minerály a ve vodě rozpustné vitamíny
Vyloupané bukvice se používají jako vložka do polévek, pečiva a masových nádivek, obsahují olej, který se poměrem nenasycených mastných kyselin vyrovná olivovému
Zevně: vlažný nálev z drcených listů jako obklad na ječné zrno, pomáhá při hojení planých neštovic, svědivých vyrážek a dermatitid. Teplý se používá na omrzliny a studený na spáleniny.

Jedle bělokorá
Léčivé účinky: květnové výhonky, srpnové šišky a pryskyřice
Vnitřně: slazený nálev z jedlových výhonků, při kašli, bronchitidě a zahlenění. Neslazený nálev při žlučových kamenech.
Zevně: Šišky ohřáté na kamnech nebo topení mají při inhalaci protistresový účinek, uklidňují a uvolňují dýchání. V nálevu jako přísada do koupele proti celulitidě a hemeroidům. Větve ve váze provoní a vydezinfikují byt. Pryskyřice působí antisepticky a smíchaná za tepla s nesoleným sádlem nebo máslem vytahuje zabodnuté třísky, trny a rychle bezjizevně hojí rány. Prodávala se v lékárnách jako diakorová mast. Přiložena povzbuzovala prokrvení pokožky. Pryskyřice je ještě dnes součástí mazání na dnové onemocnění a artrotické bolesti. Lze ji přidávat i do odpařovacích lamp a svíček a je součástí všech vonných tyčinek a kadidla.

Javor
Léčivé účinky: listy a kůra
Vnitřně: čaj z javorové kůry (1 lžička rozdrcené kůry na 1 dl vroucí vody) proti hlístům a roupům. Čaj z listů ve stejném poměru pomáhá při zánětu mandlí a lymfatických uzlin.
Zevně: obklad z rozdrcených čerstvých listů nebo odvar z tenkých větévek slouží k oplachování bércových vředů, ječných zrn a otoků. Nahřáté čerstvé listy slouží jako obklady na bolestivá místa při dně a revmatismu

Cedr
Léčivé účinky: silice z listů
Vnitřně: při bronchitidě uvolňuje hleny a usnadňuje dýchání. !!! Těhotným ženám může způsobit potrat
Zevně: antiseptické, fungicidní a hmyz odpuzující účinky, emulze z několika kapek cedrového oleje smíšeného s vodou se osvědčuje při léčení akné, trudovité pleti a mastné pleti. V kosmetice se používá též proti padání vlasů a lupům. Inhalace v aroma lampě působí proti stresu, strachu a úzkostným stavům a celkově přispívá k uvolnění organismu.

Borovice lesní
Léčivé účinky: mladé výhonky sbírané v květnu a pryskyřice celoročně
Vnitřně: sirup nebo čaj z výhonků (100g) nebo rozemletých šišek (20g-30g). Ty se přelijí 1l vroucí vody a vše se nechá vychladnout. Pije se po částech v průběhu 24 hodin při kašli, bronchitidě a dýchacích obtížích.
Zevně: přidává se tento nálev ve dvojnásobném množství do koupele při revmatismu a poruchách krevního oběhu (studené nohy, ruce a hýždě). Použijeme-li místo vody olej, můžeme jím masírovat bolavá místa při dně a revmatismu. Pryskyřice smíchaná s vazelínou se požívá jako borová mast na vředy.

Lípa srdčitá a velkolistá
Léčivé účinky: lipový květ
Vnitřně: lipové uhlí při nadýmání, překyselení žaludku a chorobách jater a žlučníku. Význam má také při neutralizaci účinků organických jedů. Nálev z květu pomáhá při hořečnatých onemocněních horních cest dýchacích, jejich zahlenění a při kašli a chrapotu. Také při žaludečních a střevních kolikách a křečích působí uvolnění.
Zevně: nálevem z květu oplachujeme a masírujeme vlasy a pokožku. Vlasy pak budou jemné, pružné a lesklé s medovým nádechem a vůní.

Dub
Léčivé účinky:mladá kůra, žaludy a duběnky
Vnitřně: Ze žaludů, nichž se pražením změní škrob v dextrin a hořké třísloviny se neutralizují, se umletím získá žaludová káva, případně přidáním kakaa a cukru žaludové kakao. Oba nápoje staví průjmy a posilují imunitu organizmu. Také čaj z mladé kůry (1lžička na 1dl) pomáhá při žaludečních a střevních katarech. Užívá se také jako protijed při otravách rostlinnými jedy a solemi kovů.
Zevně: Výše popsaný nálev lze použit i na omrzliny, popáleniny, hemeroidy, kožní záněty a plísně. Čerstvé listy se přikládají na špatně se hojící rány. Duběnky do kloktadel a mastí se stejnými účinky. Staví také krvácení z nosu a konečníku. Ze žaludů se připravuje kloktadlo na bolesti v krku, zánět dutiny ústní a sliznice hrtanu (hrst žaludů se 20 minut povaří v 1l vody, nechá vychladnout a přecedí).

Akát
Léčivé účinky: květy, med z květů
Vnitřně: med pro astmatiky – usnadňuje odkašlávání a tiší kašel. To samé i u nálevu z květů. Také uvolňuje křeče hladkého svalstva a žaludku. Pomáhá též při překyselení žaludku a pálení žáhy. Jinak se přidává k černému čaji pro vůni a chuť.
Zevně:

Moruše
Léčivé účinky: plody
Vnitřně: plody obsahují velké množství glukózy, fruktózy, ale také zásadité minerální látky, vitamíny B a C, třísloviny a pektiny. Jsou velmi zdravým ovocem ovlivňujícím tvorbu krve, zvyšují peristaltiku střev a odstraňují zácpu, což se příznivě projevuje v prevenci proti rakovině tlustého střeva. U nemocných se srdečními a cévními chorobami došlo k radikálnímu zlepšení po morušové léčebné kúře i tam, kde aplikace běžných léčebných prostředků selhala. Také se jim zmenšila zduřená játra a prostata, došlo ke zlepšení vylučování moče a inzulínu, ke zvýšení metabolismu a zlepšení celkového stavu.
Zevně:

Jilm
Léčivé účinky: kůra jilmu habrolistého
Vnitřně: odvar z kůry při poruchách trávení a k zastavení silných průjmů (2lžičky drcené kůry na šálek vody). Denně se pijí 2 – 3 šálky.
Zevně: odvar jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a hltanu a k vymývání hnisavých a těžce se hojících ran. Jilmové listy se mají přidávat dobytku ke krmení, aby si zachoval dobrý zdravotní stav a zvýšila se jejich užitkovost.

Jinan
Léčivé účinky: listy
Vnitřně: čaj z listů na kardiovaskulární choroby. Doporučuje se neléčit se na vlastní pěst, strom je jedovatý.
Zevně:

Smokvoň
Léčivé účinky: listy a plody čerstvé i sušené
Vnitřně: posilují organizmus, čistí krev a mají projímavý účinek. Obsahují enzymy kardinu, který působí protizánětlivě. Posilují činnost ledvin a zvláčněním a rozšiřováním močovodu ovlivňují u mužů příznivě průchodnost moči prostatou. Doporučují se při zánětech dásní, bronchiálním astmatu a tělesné ochablosti. Slouží také jako prostředek k vypuzování hlístů.
Zevně: Mléko z listů zajišťuje bezjizevné hojení ran a zlepšuje vzhled jizev. Odvar z fíků se používá jako kloktadlo při hnisavé angíně a zduřelých mandlích. V Řecku se v 1.stol.n.l. používaly vařené rozmačkané fíky smíchané s vápnem ke změkčování a zástavě růstu nádorů.

Sakura
Léčivé účinky: stopky, plody a pryskyřice
Vnitřně: nálev ze stopek se doporučuje při bronchitidě. Třešňová šťáva působí proti otokům nohou a ulevuje namáhanému srdci. Čerstvé třešně jsou ideálním ovocem pro diabetiky, protože minimálně ovlivňují hladinu cukru v krvi. Nejvýraznější je obsah vitamínu A, který převládá nad dalšími vitamíny B1, B2, C a P. Pro zvýšený obsah železa má význam při chudokrevnosti. Třešně a višně podporují trávení a léčí choroby jater a žlučníku. Zde se uplatňují kromě kyselin také pektiny podporující peristaltiku střev a brání hnilobným procesům v tlustém střevě.
Zevně: čerstvé listy pomáhají jako zábal na otoky nohou.

Bříza
Léčivé účinky: jarní listy a míza
Vnitřně: nálev z listí působí protizánětlivě, močopudně. Nedráždí ledviny. Používá se při rozpouštění močových kamenů a vyplavuje písek z moči. Pomáhá při revmatických potížích a arterioskleróze, v počátečních stavech cukrovky, při dně, ke snižování množství kyseliny močové v krvi a při poruchách funkce slinivky břišní. Sirup z březové (jarní) mízy konzervovaný cukrem léčí průdušky, kašel a pomáhá při nachlazení.
Zevně: S přídavkem lihu omezuje jako vlasové tonikum tvorbu lupů, brání zvýšenému maštění vlasů a zlepšuje jejich pružnost a lesk. Výluh z listů (100g sušených listů, 1l vařící vody 20minut vylouhovat) čistí pleť, uvolňuje ucpané póry, žehlí vrásky a podporuje regeneraci pokožky. Zábaly z čerstvých listů tlumí revmatické potíže.

Jabloň
Léčivé účinky: plody
Vnitřně: Obsahují vysoké množství vitamínů, organické kyseliny, enzymy, 20 minerálů. Hlavně draslík (snižuje krevní tlak), fosfor (posiluje nervovou soustavu), V zažívacím ústrojí váže pektin těžké kovy, kyselinu močovou, cholesterol a bakteriální jedy. Tím přispívá k jejich vylučování. Lze dvěma jablky denně předcházet arterioskleróze a srdečnímu infarktu, dně, revmatismu, ledvinovým nemocem, hnisavým zánětům mandlí, průjmům a zácpě. Doporučují se lidem se sklonem k otylosti a také při chudokrevnosti. Čaj ze sušených jablek tiší nervy a snižuje horečku.
Zevně: pleťová maska z nastrouhaných jablek pomáhá vypínat a vyživovat pleť

Topol
Léčivé účinky: kůra z dvouletých větví a pupeny sbírané počátkem dubna z osiky a topolu černého. Kůra topolu bílého se sbírá v říjnu
Vnitřně: nálev z pupenů, 1-2 lžičky drcených pupenů zalitá ¼ l vroucí vody, pije se 3krát denně. Má silný močopudný a desinfekční účinek. Snižuje hladinu kyseliny močové v krvi a tlumí revmatické bolesti kloubů. Uplatňuje se také při katarech horních cest dýchacích. Nálev z osikových pupenů a pupenů topolu černého léčí akutní i chronické záněty močových cest a močového měchýře, dnu, revmatické bolesti. Dobře se uplatňuje při zbytnění prostaty.
Zevně: Používá se mast vyrobená ze 100g čerstvých topolových pupenů, 200ml olivového oleje a 50g včelího vosku. Používá se na spáleniny, bolesti kloubů a hemeroidy. Na revmatické problémy, dnu, hemeroidy a svědivé kožní vyrážky lze též použít mast z topolové kůry. Nálev se používá i do koupelí při hemeroidech, opruzeninách a proleženinách.

Cypřiš
Léčivé účinky: jehličí
Vnitřně: Jehličí se používalo jako prostředek uvolňující křeče, stahující cévy a posilující žíly, snižující nadměrné pocení, otoky a krvácivost dásní. Dnes se moc nedoporučuje pro vysoký obsah silic, které by spíše mohli člověku uškodit.
Zevně: Větvemi z cypřiše se vystýlal pelech psů, poněvadž odpuzuje blechy a také psí zápach.

Líska
Léčivé účinky: ořechy, listy trhané od března do května a mladá kůra z větví
Vnitřně: oříšky se používají do pečiva, atd.…Nálev (ze 2 lžiček drcených listů a šálku vroucí vody po 15 minutách vylouhovaný) se užívá na zklidnění bolestí hladkého svalstva, při žlučníkové kolice. Při nemocech dolních cest močových, průjmech, nadýmání a kvasných dyspepsiích se pijí 2-3 šálky denně.
Zevně: Výše uvedený nálev z kůry se používá na hemeroidy a omývání hnisavých ran a vředů a ke kloktání při zánětech dásní a bolestech v krku.

Vrba
Léčivé účinky: kůra a listí
Vnitřně: listy se používaly proti horečce, onemocněním žaludku a střev a proti krvácení. Kůra vrby bílé a křehké obsahuje salicin, který se používal jako lék proti bolestem, snižující horečku, podporující pocení, stahuje, je močopudný a dezinfikuje. Význam kůry poklesl, když byla uměle vyrobena kyselina salicylová a pod názvem Aspirin ji začali používat nemocní na celém světě. Lze používat nálev preventivně 2-3 krát denně (lžička drcené kůry vrby bílé nebo křehké na šálek vody). Má uklidňující účinek při nespavosti nervózních lidí, působí proti revmatismu, při neuralgických bolestech a nemocech z nachlazení.
Zevně: nálev nebo prášek urychluje hojení ran a používá se ke koupelím proti pocení nohou.

Kaštan jedlý
Léčivé účinky: plody
Vnitřně: Plody obsahují nízkomolekulární, snadno rozpustné a stravitelné cukry, z nichž některé vznikají až vlivem vysokých teplot a při přípravě těchto plodů (pečení, vaření, sušení). Z vitamínu obsahují vitamín B. Další látky jsou lecitin, fytosterin. Doporučují se při nechutenství nervového původu, při chudokrevnosti a osobám, které nesnášejí kravské mléko.
Zevně:

Jeřáb
Léčivé účinky: plody - jeřabiny
Vnitřně: Pro vysoký obsah vitamínu C a A, pak jsou bohaté na vápník, kyseliny, cukry a pektin. Je vhodným sladidlem pro diabetiky. Obsahují látku, která brání rozmnožování stafylokoků a patogenních kvasinek již v koncentraci 1:10 000, což by mohlo vést k používání jeřabin obdobně jako antibiotika. Květy obsahují i estrogeny v poměrně velkém množství, takže by mohly mít velký význam i v gynekologii. Rozmačkané jeřabiny se macerují 24 hodiny ve studené vodě (lžička na šálek). Pijí se 3 šálky denně, tonizují střevní peristaltiku při chronických průjmech a zácpě. Při delším užívání se stolice upraví. To je důležité pro lidi s vnitřními hemeroidy a po operaci konečníku. Dále lze použít pro děti jako diuretikum. Dobře působí při zánětech horních cest dýchacích. Čaj z květů je podpůrným lékem proti zápalu plic.
Zevně:

Jasan
Léčivé účinky: kůra a listy
Vnitřně:čaj z listů tlumí horečku, uvolňuje kameny a vyhání hlísty a roupy. Doporučuje se i pro čištění krve, při revmatismu a zácpě.
Zevně: Odvar z kůry urychluje hojení ran a zhmožděnin. Po prvním mrazíku shazují jasany listy, které mají velkou krmnou hodnotu a chutnají býložravcům, zejména kozám.

Ořešák
Léčivé účinky: listy, ořechy i oplodí
Vnitřně: Využívají se k posílení nervů a doporučovaly se k výživě nervově labilních jedinců. Lze jimi léčit nervozitu, těkavost a trému dětí i dospělých. Výluh z listů a natě mařinky vonné v bílém víně zvaný Májové víno platil odpradávna za prostředek posilující a krev čistící. Nálev z rozdrcených listů snižuje hladinu cukru v krvi diabetiků a působí blahodárně při žaludečních a střevních obtížích.
Zevně: Na svědivé ekzémy, omrzliny, bércové vředy, proti pocení nohou a při kožních hnisavých procesech všeho druhu. Jako kloktadlo slouží při chronické rýmě a ústních aftech. Obklad z rozdrcených listů zmenšuje objem křečových žil a tiší bolesti při zánětu žil. Výtažky z oplodí jsou součástí opalovacích krémů, které opalují bez slunce, používají se do šamponů, atd.… Prokazatelně používání nálevu z listů obsahujících hořčinu juglon brání padání vlasů a tvoření lupů.

Hodnocení: 2.3/5 (26 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !