Krokodýl nilský (Crocodylus niloticus)

Autor: Tom Lexís | 11.12.2009 17:12 | 0 komentářů | Přečteno: 1649 krát

Výskyt
Krokodýl nilský je rozšířen témeř v celé Africe kromě severozápadní a jihozápadní časti. Najdeme ho všude tam, kde je tekoucí a nebo stojatá voda nebo močály.

Fyzický popis
Krokodýl nilský má šedé až tmavě olivové zbarvení prokládané světlejšími místy. Tělo je široké a mohutné a hřbet i ocas jsou pokryty hrbolky a výstupky. Hlava je oproti aligátorovi úzká a dlouhá a podle některých zdrojů váží u velkých samců 90-100 kg. Oči, uči a nos má krokodýl v jedné rovině a když je ponořený, tak jsou z něj vidět jen tyto části hlavy, zbytek těla je pod vodou. Jeden z rozdílů mezi aligátorem a krokodýlem je ten, ze při zavřené tlamě má krokodýl na spodní čelisti viditelný 4 zub. Krokodýl má 64-68 špičatých zubů a může s nimi pouze kousat a trhat, nemůže žvýkat. Krokodýlům se zuby vyměňují jako žralokům, když se nějaký vylomí, je nahrazen zubem, který vyrůstá pod právě vylomeným. Na rozdíl od žraloků, kteří mají zuby v několika řadách za sebou, krokodýli mají nové zuby pod starými jako naskládané kornoutky zmrzliny na sobě. Samec je větší než samice. Krokodýl se pohybuje ve vodě pomocí mohutného ocasu, který používá i při lovu.

Potrava a lov
Krokodýl je úspěšný predátor, jeho kořistí jsou savci, plazi i ptáci. Dokáže se pomocí silného ocasu vymrštit nad hladinu vody a chytit ptáka sedícího na větvi a stejně tak je schopný zabít například buvola, antilopu, jiné krokodýly a také jiné predátory jako lvy, hyeny, levharty, kteří se přisli napít do jeho loviště. Jsou zaznamenány i případy, kdy zabil mladého hrocha a slona. Větší kořist loví tak, že se k ní pomalu přikrade pod vodou a pak pomocí ocasu prudce vyrazí a nic netušící oběť chytí za nohu, tělo nebo hlavu a okamžitě se ji snaží stáhnout pod vodu, kde ji utopí. Když jdou poblíž další krokodýli, tak se okamžitě připojují a kořist roztrhají na kusy. Krokodýl totiž nemůže žvýkat a tak polyká kusy masa nebo těla svých obětí. Dělají to tak, že se zakousnou do těla a otáčí se prudce kolem své osy a vyrvou tak z těla kus masanebo těla svých obětí. Dělají to tak, že se zakousnou do těla a otáčí se prudce kolem své osy a vyrvou tak z těla kus masa nebo oddělí končetiny od těla. Krokodýl má obrovskou sílu stisku, byl naměřen stisk o síle 1300 kg, ale na druhou stranu je možné lidskýma rukama udržet jeho čelist zavřenou, protože svaly které čelist otevírají jsou slabé.

Chování
Krokodýli žijí někdy jako samotáři a jindy ve skupinách. Samci jsou teritoriální, někdy i agresivní a zabíjejí ostatní samce i samice a mladé jedince.

Rozmnožování
Samci bojují o samice v období páření a při namlouvání vydávají hluboké zvuky, které jsou schopny rozvířit hladinu kolem samcova těla, které je přitom prohnuto do tvaru luku. Hlava a ocas jsou přitom nahoře. Samice si pak vyhrabe na vhodném písčitém místě jámu asi 50 cm hlubokou. Toto hnízdo může být i v blízkosti ostatních. Doba kladení vajec závisí na geografických a klimatických podmínkách. Samice naklade 20 až 80 vajec, podle její velikosti. Vejce jsou velké v průměru 8 x 6 cm. Vejce zahrabe a přikryje. Celou dobu inkubace, tj. asi 75 - 100 dní se zdržuje v blízkosti hnízda a hlídá je před ostatními predátory jako je varan, člověk, hyena atd. Po vylíhnutí malí krokodýlci vydávají zvláštní zvuky, které přivedou matku a také predátory. Matka je pak odnáší v tlamě z hnízda do vody. Při této činnosti byli pozorováni jak samice tak samec, samci ovšem někdy mláďata požírají. Společně někdy pomáhají malým krokodýlům z vaječné skořápky. Samice je nějakou dobu hlídá i ve vodě. Mladí se zpočátku sdružují, později se rychle osamostatňují.

Způsoby komunikace
kacehlasová,čichová a tělesná

Hodnocení: 2.6/5 (31 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !