Krev

Autor: Tom Lexís | 11.12.2009 17:10 | 0 komentářů | Přečteno: 2091 krát

Je to červená neprůhledná kapalina protékající cévami. Zajišťuje přenos vstřebaných živin ke tkáním, přenos kyslíku z plic do tkání, odvádění oxidu uhličitého z tkání do plic a dopravu účinných látek, například hormonů k orgánům; chrání organismus před infekcemi, reguluje množství soli a vody, udržování osmotického tlaku, rovnováhy mezi kyselinami a zásadami, udržuje a reguluje krevní tlak a účastní se termoregulačních pochodů. Odpadové látky a vodní i látkové přebytky jsou z krve odváděny vylučovacími orgány. Krev se skládá z krevní plazmy a krvinek.

Množství krve u člověka činí 7–8 % celkové tělesné hmotnosti, to je 4,5 – 6 litrů krve.Z toho ženy mají krve méně,díky menstruačnímu cyklu. Složení krve se udržuje stálé (homeostáze). Na tvorbě krve se podílí zejména kostní dřeň. Krev různých živočichů obsahuje různá krevní barviva, rozpuštěná v plazmě nebo vázaná v krvinkách.

Složení krve


1, KREVNÍ PLAZMA – je vodný roztok složený z anorganických a organických látek. Anorganické látky mají význam pro udržování osmotického tlaku krve, objemu krve a pro idržování stálého PH. Organické látky krevní plazmy tvoří bílkoviny, lipidy a cukry a další organiské látky.
2, ČERVENÉ KRVINKY – jsou bezjaderné buňky. Průměrná délka života červených krvinek v krvy je 120 dnů. Množství červených krvinek ovlivňují pohlavní hormony a atmosférický tlak. Funce : Transport dýchacích plynů mezi plícemi a tkáněmi. Kyslík se váže v červených krvinkách na hemoglobin.
3, BÍLÉ KRVINKY – jsou to jaderné buňky. Rozdělují se na granulocity a agranulocity. Délka života bílých krvinek může být několik hodin až po celý život člověka. Podílejí se na obranných reakcí organismu. (něco jako imunitní systém)
4, KREVNÍ DESTIČKY – bezjaderné částic. Délka jejich je 9–12 dní. Krevní destičky se uplatňují při zástavě krvácení – způsobují srážení krve.

Krevní skupiny


dělíme je na :skupina A , skupina B, skupina AB a skupina 0.
Důležitý je také RH faktor.

Hodnocení: 2.0/5 (44 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !