Kapradiny-uvaha

Autor: Tom Lexís | 11.12.2009 17:02 | 1 komentářů | Přečteno: 2071 krát

Podle mého názoru zná mnoho lidí kapradiny jen jako domácí nebo zahradní rostliny.Setkávají se s nimi občas i v řezaných květinách a také při návštěvě našich lesů.Známe jen pár druhů a považujeme je za rostliny současnosti.Dočetla jsem se však, že je vše úplně jinak!Kapradiny byly vysoké stromy v bažinatých lesích. Kmeny některých druhů měřily v průměru až jeden metr a dorůstaly výšky až třicet metrů.Jejich největší vrchol rozšíření nastal v Karbonu (pravěk), před více než 300 milióny lety.Podle mě je úžasné, že se dochovaly až do teď. Se stromovitými kapradinami se můžeme setkat ještě i dnes pokud navštívíme deštné pralesy třeba na Havajských ostrovech.
Často se ptám, když u babičky vidím suché oddenky, jak vůbec rostou?
Kapradiny jsou rostliny, které nemají květy a mají stonky, které nevidíme,jsou skryty pod zemí.Když se listy poprvé objeví mají tvar spirálky.Jakmile se, ale list prodlužuje a rozvíjí se, nabývá velikých objemů,což vypadá skvostně.
Napadá mě tedy i otázka:Jak se vlastně rozmnožují?
Tak tedy: ze spodní strany listu jdou zřetelně vidět hnědé puntíčky nebo jakési skvrny složené z mnoha výtrusnic, říká se jim kupky.Když výtrusy ve výtrusnicích dozrají,obal praskne a zrnka podobná prachu unese vítr o kousek dál. Mohou se rozmnožit a jinými způsoby. Z podzemních stonku vyrůstají další trsy listů a vznikají tak nové, rozsáhlé kolonie nových rostlin.
Stavba listů je členitá a tvoří i vějířky.Například Netík Venušin nebo Podezřeň královská. Vyjímečné jsou vodní kapradiny, které jsou nejmenším ze všech což mě zaráží.
Aby se však kapradiny dochovaly dál, musíme jim umožnit žít. Dnes v našich lesích je především Kapraď samec častým předmětem útoků nás,lidí.To ale podle mého vkusu není správné.Když jsem jednou šla po lese, objevila jsem mnoho vytrhaných trsů.Vždyť nám přece nic neudělali, tak proč se tak chováme?Podle psychologů nás kapradiny přivábí svou nádhernou stavbou tak, že je nakonec utrhneme.Tak pro příště zkusme si to rozmyslet!

Hodnocení: 2.6/5 (32 hlasů)

Komentáře (1)

Napsal: | 25.2.2012 10:28 | Odpovědět

:-!

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !