Charles Robert Darwin

Autor: Tom Lexís | 11.12.2009 16:47 | 0 komentářů | Přečteno: 1746 krát

Původce teorie organického vývoje podle přirozeného výběru, se narodil 12.února 1809 v anglickém městě Shrewsbury. V 16 letech začal studovat na Edinsburské univerzitě lékařství, po čase přestoupil na Cambridgeskou univerzitu, aby tam studoval na kněze. Na jednoho profesora se mu podařilo udělat takový dojem, že ho doporučil na místo přírodovědce na výzkumné plavbě na Lodi Bengle. Díky tomu se z toho vyklubala nejužitečnější plavba po oceánu v dějinách západní vědy.

Vyplul v roce 1831, ve věku 22 let. Během dlouhé plavby poznal mnoho přírodních divů, setkal se s primitivními kmeny, nalezl velký počet zkamenělin a pozoroval ohromné množství druhů rostlin a živočichů. Vše co zažil a pozoroval zapisoval a to posloužilo jako podklad téměř pro veškerou jeho pozdější práci. Odvodil si z nich mnoho zásadních myšlenek, díky nimž se jeho teorie prosadily.

Z plavby se vrátil roku 1836 a v příštích 20 letech publikoval řadu knih, kterými si získal pověst jednoho z předních biologů v Anglii. Již v roce 1837 nabyl přesvědčení, že jednotlivé druhy živočichů a rostlin nejsou stálé a neměnné, ale vyvíjeli se postupně v průběhu geologické historie. Za další 2 roky Darwinova kniha O vzniku druhů přirozeným výběrem způsobila po zveřejnění zuřivý rozruch. Vlastně asi o žádné jiné knize se vědci ani laici nikdy nediskutovali tak široce jako právě o jeho díle O vzniku druhů přirozeným výběrem aneb zachování zvýhodněných ras v boji o přežití. Spory neustaly ani v roce 1871, kdy Darwin uveřejnil knihu O původu člověka a výběru ve vztahu k pohlaví. V ní předložil k úvaze domněnku, že člověk pochází z tvorů podobných lidoopům. Tato kniha ještě přilila olej do ohně zuřivých sporů. Darwin sám se do veřejných debat o těchto teoriích nezapojoval. Jednak proto, že mu od plavby na lodi nesloužilo zdraví (nejspíš vlivem takzvané Chaganovy nemoci, opakující se onemocnění, způsobeného bodnutím hmyzu v Jižní Americe). Kromě toho měli stoupenci evoluční teorie zdatného řečníka a horlivého obhájce Darwinových teorií v Thomasi H. Huxleym. Než Darwin v roce 1882 zemřel, velká většina uznala, že jsou jeho teorie v zásadě správné.

Hodnocení: 2.7/5 (31 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !