Buňka

Autor: Tom Lexís | 10.12.2009 16:20 | 0 komentářů | Přečteno: 2080 krát

Latinsky se nazývá cellula, řecky kytos; je základní stavební a funkční jednotkou každého organismu. Obecná stavba rostlinné a živočišné buňky je v podstatě stejná. Rozdíly jsou dány hlavně odlišnými způsoby výživy (autotrofní nebo heterotrofní). Proto v jejich buňkách probíhají odlišné životní procesy. Buňka je tvořena protoplazmou (řecká slova prótos první, základní, a plasma tekutina zde mají význam živá hmota, buněčná hmota). Od okolního prostředí je oddělena buněčnou membránou (další používané názvy jsou: membrána plazmatická, membrána cytoplazmatická, blána buněčná, biomembrána).

Buňka bakterií a všech druhů rostlin má na svém povrchu ještě tuhou buněčnou stěnu, která je tvořená hlavně složitým cukrem (polysacharidem) celulózou. Je to v přírodě nejhojněji se vyskytující organická sloučenina a rostlinnému a bakteriálnímu tělu dodává pevnost. Buněčná membrána je polopropustná, ohraničuje buňku a má prvořadý význam pro její látkovou výměnu. Z vnějšího prostředí propouští některé látky směrem dovnitř a jiné zase ven. Protoplazma u bakterií a sinic obsahuje genetický materiál, to znamená deoxyribonukleovou kyselinu (DNA) ve formě takzvaného nukleoidu, který není oddělen zvláštní membránou. U buněk rostlin a živočichů je protoplazma rozlišena na cytoplazmu a jádro buněčné. Živočišné buňky jsou tvarově velmi rozmanité, protože nemají pevnou buněčnou stěnu. Jsou součástí tkání, a proto jsou vysoce specializované podle funkcí, které vykonávají.

Rostlinné buňky jsou v průměru velké 10–100 µm (čti mí; je to písmeno řecké abecedy a znamená předponu mikro-, vyjadřující deseti tisícinu základní jednotky, zde mikrometr, 10–4m). Buňky tvořící tělo některých řas měří několik desítek centimetrů, buňky, které tvoří mléčnice pryšcovitých rostlin (které při poranění roní bílé „mléko“) dosahují délky až několika metrů. Velikost buněk živočišných je 5–20 µm. Ale vaječná buňka ptáků měří až několik centimetrů (a největší buňkou je vejce pštrosa). Je tak velká proto, že obsahuje zásobu živin (žloutek), nutnou pro růst a vývoj zárodku.

Hodnocení: 3.0/5 (31 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !