Astigmatismus

Autor: Tom Lexís | 9.12.2009 20:17 | 0 komentářů | Přečteno: 2038 krát

Ten, kdo trpí astigmatismem, vidí neostře jak na blízko, tak i do dálky. Nevidí jasně kontrasty mezi horizontálními, vertikálními nebo zešikmenými řádky. Příčinou často bývá zakřivení rohovky. Při astigmatismu má ve dvou osách na sebe kolmých rozdílné zakřivení a výsledkem je válcová plocha, která způsobuje zkreslení. Rozdíl optické mohutnosti, vyjádřený v dioptriích, mezi oběma rovinami charakterizuje stupeň astigmatismu. Může se kombinovat s řadou dalších vad vidění.

Charakteristické příznaky
Pacient trpící astigmatismem zaměňuje podobné si znaky, jako písmena H, M nebo A a také číslice 8 a 0. Astigmatismus samotný vyvolává únavu očí a bolesti hlavy.

Korekce
Astigmatismus se koriguje pomocí torických korekčních čoček, jejichž zakřivení vyrovnává nepravidelnosti zakřivení rohovky nebo cylindrickými skly. Dioptrická hodnota korekčních čoček proto není stejná po celém jejich povrchu, ale rozdíl v dioptrické hodnotě je tím větší, čím vyšší je astigmatická vada. Cílem korekce astigmatismu je přiblížit obě linie a změnit je v bod ležící na sítnici.

Dělení

Kurvaturní astigmatismus- je nejčastěji rohovkový. Malý stupeň rohovkového astigmatismu (asi +0,25 D) nacházíme takřka u všech jedinců, nejčastěji ve formě přímého fyziologického astigmatismu (vertikální zakřivení rohovky je větší než horizontální).Poměrně častý je kurvaturní astigmatismus čočkový, ale ten však zpravidla nedosahuje opticky významnějšího stupně. Nezřídka částečně kompenzuje astigmatismus rohovkový.
Astigmatismus z decentrace- vzniká často fyziologicky v důsledku asymetrického vyklenutí čočkového pouzdra.

Hodnocení: 2.9/5 (31 hlasů)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odeslání komentáře
Pro tučné písmo použijte [B]text[/B] pro kurzívu [I]text[/I]
Smajlíci: :-) ;-) :-( :-D :-! 8-) :-/ *WALL* *ROFL* *LOL* *YES*

© Copyright 2008 - 2010 Portik.cz - all rights reserved, realizace Live trading, s.r.o.
Nezodpovídá za kvalitu, zdroj a prává všech uveřejněních referátů !